نظرسنجی
نظرسنجي غير فعال مي باشد
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 378393
 بازدید امروز : 2084
 کل بازدید : 696551
 بازدیدکنندگان آنلاين : 3
 زمان بازدید : 1.1094
اخبار > ظریف در ترکمنستان: مشترکات فراوان فرهنگی، دینی و جغرافیایی به ما پیوندی ناگسستنی داده است


  چاپ        ارسال به دوست

ظریف در ترکمنستان: مشترکات فراوان فرهنگی، دینی و جغرافیایی به ما پیوندی ناگسستنی داده است

 محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران در جمع اساتید و دانشجویان انستیتو روابط بین الملل وزارت امور خارجه ترکمنستان، گفت: روابط ایران و ترکمنستان منحصر به 25 سالی نیست که دو کشور روابط سیاسی و دیپلماتیک دارند. بلکه روابطی به عمق تاریخ همسایگی، مشترکات فراوان فرهنگی، دینی و جغرافیایی به ما پیوندی ناگسستنی داده است.

وی با بیان اینکه مفاخر و مشاهیری همچون مختوم قلی فراغي، فرهنگ دو کشور را به هم پیوند داده است، گفت: ما هر ساله در ایران میزبان عزیزان ترکمنستانی هستیم؛ افرادی که برای بزرگداشت این بزرگان تاریخ فرهنگ و ادب و شعر و عرفان ایرانی و ترکمنستانی که پیوندی دور و طولانی دارند، به کشور ما سفر می کنند.

وزیر امور خارجه ایران تصریح کرد: ما امروز 25 سال رابطه صمیمانه و نزدیک بین دو کشور ایران و ترکمنستان را به صورت رسمی و دیپلماتیک جشن می گیریم، روابطی که براساس سیاست مستقل جمهوری اسلامی ایران و بی طرفی ترکمنستان بنا شده است. در واقع دو کشور مکمل یکدیگر در روابط منطقه ای و بین المللی بودند.

ظریف ادامه داد: خوشحالیم در منطقه ای که از آشوب، ترور و افراط رنج می برد، ایران و ترکمنستان به عنوان دو کشور امن و باثبات و دو همسایه نزدیک، ارتباطات بسیار گسترده سیاسی، فرهنگی، اقتصادی و بین المللی دارند.

وی ادامه داد: ما دو کشوری هستیم که در این منطقه برای ثبات در افعانستان، آرامش در منطقه آسیای میانه و قفقاز و برای مقابله با افراط و تروریسم در کنار هم ایستاده ایم. برای ما در جمهوری اسلامی ایران، ثبات، امنیت، آرامش، پیشرفت و توسعه منطقه، ثبات و امنیت و آرامش و پیشرفت و توسعه منطقه ماست.

ظریف گفت: به عنوان دو همسایه از رنج یکدیگر رنج می بریم و از پیروزی هم شاد و سربلند می شویم. ما به عنوان دو کشور منطقه که همه آینده جهان در آن متبلور است، می توانیم نقش بسیار مهمی در ایجاد صلح و پیشرفت منطقه ای داشته باشیم.

وی افزود: همکاری ما منحصر به روابط سیاسی گذشته نیست، بلکه این مناسبات ابعاد متنوعی داشته و دارد. در ۲۵ سال گذشته در سازمان های بین المللی از یکدیگر حمایت کرده ایم. ایران نخستین کشوری بود که ترکمنستان را به رسمیت شناخت و بی طرفی آن را پاس داشته و به رسمیت شناخت.

ظریف ادامه داد: ترکمنستان در روزهای سخت نیز کنار ما بود و ما را تنها نگذاشت. هیچ وقت دوستان روز های سخت خود را فراموش نمی کنیم. این علایق، دو طرف را بسیار به یکدیگر نزدیک کرده است. ما در حوزه های مختلفی با یکدیگر همکاری داشته ایم.

وزیر خارجه ایران گفت: همکاری ما به ویژه در حوزه گاز و انرژی بیش از شرایط کنونی خواهد شد. روابط ما به عنوان دو کشوری که به عنوان مسیر ترانزیت شناخته می شوند، آینده بسیار خوبی دارد. می توانیم به عنوان کشوری که از طریق راه آهن قزاقستان و ترکمنستان را به خلیج فارس و هند وصل می کند، زمینه همکاری بین المللی را فراهم کنیم.

ظریف تاکید کرد: توانمندی های فنی و مهندسی ایران از ابتدای استقلال ترکمنستان در خدمت این کشور بوده است و امیدواریم این کمک هر چه بیشتردرخدمت باشد و ما می توانیم در آینده منطقه و جهان نقش ایفا کنیم.

وزیر امور خارجه ایران خطاب به حاضران در نشست نیز گفت: شما به عنوان جوانان ترکمن در کنار خواهران و برادرانتان در ایران، می توانید در دنیای آینده خود و همه ما نقش آفرین باشید، لذا با امید به 25 سال آینده روابط دو کشور، با این اطمینان که سال های آینده از گذشته پربارتر، موفق تر و صمیمی تر خواهد بود، به مسیر خود ادامه دهید.

وی ادامه داد: اطمینان دارم که روابط ایران و ترکمنستان در سال های آینده از گذشته سازنده تر خواهد بود و شما به عنوان دیپلمات های آینده کشور دوست ما نقش بی بدیلی ایفا خواهید کرد.

وزیر امور خارجه ایران همچنین خطاب به دانشجویان روابط بین الملل دانشکده وزارت امور خارجه عشق آباد، خاطرنشان کرد: همواره وزارت خارجه ایران را دوست و پذیرای گرم حضور خود بدانید. بدانید دوستان شما در دانشکده روابط بین الملل وزارت امور خارجه ایران، آمادگی دارند در عرصه تعامل استاد و دانشجو بر غنای متقابل بیافزایند و می توانیم از این طریق، راه پیشرفت، دوستی و برادری دو کشور را بیش از پیش گسترش دهیم.

همچنین در جریان این برنامه و به مناسبت بیست و پنجمین سالگرد برقراری روابط ایران و ترکمنستان، نمایشگاه عکسی برپا شده که وزیر خارجه ایران و هیات همراه با میزبانان ترکمنستانی از آن بازدید کردند.

ظریف در جریان سفر خود به ترکمنستان افزون بر دیدار و مذاکره با قربانقلی بردی اف رئیس جمهوری با رشید مرداف وزیر خارجه این کشور نشست مشترک برای افزایش روابط دو کشور داشت.

شرکت و سخنرانی در همایش بازرگانی ایران و ترکمنستان با مشارکت اعضای هیات همراه وزیر خارجه و همچنین فعالان اقتصادی از دو کشور از دیگر برنامه‌های ظریف بود.


١٠:٤٤ - 1396/01/29    /    شماره : ٦٧٥٩٠٧    /    تعداد نمایش : ١٤٧


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: