نظرسنجی
نظرسنجي غير فعال مي باشد
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 389993
 بازدید امروز : 71
 کل بازدید : 719041
 بازدیدکنندگان آنلاين : 10
 زمان بازدید : 1.2812
اخبار > توسعه فرهنگي و روابط دوستانه با ايران را ارج مي‌نهيم


  چاپ        ارسال به دوست

معاون رييس جمهور تركمنستان در ديدار ابراهيمي‌تركمان:

توسعه فرهنگي و روابط دوستانه با ايران را ارج مي‌نهيم

معاون رييس جمهور تركمنستان در امور فرهنگي در ديدار رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي تأكيد كرد: توسعه فرهنگي و روابط دوستانه با ايران را ارج مي‌نهيم.

 ابوذر ابراهيمي‌تركمان، رييس اين سازمان در ادامه برنامه‌هاي خود در جريان برگزاري روزهاي فرهنگي جمهوري اسلامي ايران در تركمنستان كه در عشق‌آباد در حال برگزاري است، با بهارگل عبديوا، معاون رييس جمهور تركمنستان در امور فرهنگي، ديدار و گفت‌وگو كرد.

ابراهيمي‌تركمان در اين ديدار كه با حضور شاهمرادف، وزير فرهنگ تركمنستان برگزار شد، با تأكيد بر اينكه ايران در انجام برنامه‌هاي فرهنگي خود در تركمنستان، تنها به دنبال تعاملات فرهنگي است و اجازه نمي‌دهد كه فعاليت‌هاي فرهنگي با ديگر مسايل همچون اقتصادي و سياسي آميخته شود، پيشنهاد همكار‌ي‌هاي مشترك بين دو كشور در انجام برنامه‌هاي فرهنگي را ارايه داد.

وي در اين باره با اشاره به شخصيت ممتاز و ويژه ابوسعيد ابوالخير، عارف بزرگ ايراني از آمادگي ايران براي برگزاري هزاره ابوسعيد خبر داد و در ادامه گفت: همچنين مي‌توانيم با همكاري همديگر همايش‌ها، كنفرانس‌ها و برنامه‌هاي فرهنگي و علمي ديگر را در ايران و تركمنستان به صورت همكاري‌هاي متقابل برگزار كنيم.

رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي در ادامه گفت: برنامه مبادلات فرهنگي حال حاضر دو دولت ايران و تركمنستان در حال اتمام است؛ بر اين اساس پيشنهاد مي‌كنيم كه برنامه مبادلات فرهنگي را بازنگري و براي سال آينده اصلاح كنيم. همچنين مي‌توان در قالب تبادل هيأت‌هاي فرهنگي، شاهد حضور شخصيت‌هاي فرهنگي ممتاز و نخبگان هر دو كشور در مراكز فرهنگي، كتابخانه‌ها، موزه‌ها و مراكز غني فرهنگي ايران و تركمنستان باشيم.

ابراهيمي‌تركمان با تأكيد بر اينكه نظرات نخبگان مي‌تواند براي توليد محتواي فرهنگي دو طرف راهگشا باشد، گفت: نويسندگان و هنرمندان ايراني علاقمند هستند فرهنگ ملت تركمنستان را بيشتر پردازش و درباره سنت‌ها و آيين‌هاي آن بيشتر تحقيق و آن را در رسانه‌هاي ايران معرفي كنند. سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي آمادگي خود را براي تحقق اين امر اعلام مي‌كند.

عضو شوراي عالي انقلاب فرهنگي در بخش ديگري از سخنانش بيان كرد: با توجه به فعاليت چندين شهرك سينمايي در جمهوري اسلامي ايران، اين آمادگي را داريم تا در زمينه‌هاي سينمايي و فيلم، مراودات خود را گسترش دهيم.

وي افزود: در حوزه نسخ خطي هم مي‌توانيم آثار تركمنستاني را در كتابخانه‌هاي ايران معرفي كنيم و از طرف تركمنستان نيز مي‌خواهيم كه آثار و نسخ خطي ايران را در اين كشور معرفي كنند.

ابراهيمي‌تركمان در پايان اظهار كرد: همچنين سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي آمادگي خود براي برگزاري هفته دوستي كودك با همكاري وزارت فرهنگ تركمنستان در تهران را اعلام مي‌كند.

آمادگي تركمنستان براي انجام فعاليت‌هاي فرهنگي مشترك با ايران

در ادامه اين ديدار بهارگل عبديوا، معاون رييس جمهور تركمنستان در امور فرهنگ با بيان سخناني ضمن قدرداني از فعاليت‌هاي سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، گفت: از شخصيت‌هايي كه نام برديد به عنوان ثروت ملي خود ياد مي‌كنيم و به همين دليل آمادگي خود را براي انجام فعاليت‌هاي فرهنگي و برگزاري كنفرانس علمي در هر دو كشور، اعلام مي‌كنيم.

وي سپس با تأكيد بر اينكه توسعه فرهنگي و روابط دوستانه با ايران را ارج مي‌نهيم، گفت: ما هم با شما هم‌نظريم كه نبايد مسايل سياسي و اقتصادي، مباحث فرهنگي را تحت‌الشعاع قرار دهد.

معاون رييس جمهور تركمنستان در امور فرهنگ همچنين گفت: ملت‌هاي تركمنستان و ايران از نظر اشتراكات فرهنگي و ديني به هم نزديك هستند و در آينده شاهد توسعه روابط دو كشور در همه زمينه‌ها خواهيم بود.

در پايان اين ديدار از سوي رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، يك جلد قرآن نفيس با ترجمه تركي جغتائي، از انتشارات قدس رضوي به بهارگل عبديوا، معاون رييس جمهور تركمنستان در امور فرهنگ تقديم شد تا اين قرآن نفيس به قربان‌قلي بردي‌محمدوف، رييس جمهور تركمنستان هديه شود.

معاون رييس جمهور تركمنستان نيز متقابلاً يك جلد كتاب «راه ابريشم» و لباس محلي تركمني را به رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي اهدا كرد.


١٠:٤٩ - 1396/11/19    /    شماره : ٦٩٨٣٩٤    /    تعداد نمایش : ٨٥


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: