نظرسنجی
نظرسنجي غير فعال مي باشد
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 393919
 بازدید امروز : 51
 کل بازدید : 727069
 بازدیدکنندگان آنلاين : 15
 زمان بازدید : 1.6562
اخبار > جشن روز دیپلمات در ترکمنستان


  چاپ        ارسال به دوست

جشن روز دیپلمات در ترکمنستان

جشن روز دیپلمات با موضوع  «دیپلماسی جاده ابریشم: دستاورد صلح، دوستی و همکاری» با حضور سفراي كشورهاي مقيم تركمنستان، نمايندگان سازمان‌های بین‌المللی، اساتيد و دانشجويان وزارت امور خارجه و سایر موسسات آموزش عالی در دانشكده روابط بین‌الملل وزارت امور خارجه در تاریخ 96/11/28 برگزار شد.

این جشن یک روزه با برپایی نمایشگاه فرهنگی و هنری که سفارتخانه‏‌های خارجی مقیم گوشه ای از دستاوردهای فرهنگی و هنر کشورشان را به معرض دید می گذارند، آغاز گردید و شرکت کنندگان از غرفه‌ها بازدید نمودند.

در غرفه جمهوری اسلامی ایران تعدادی از صنایع دستی هنرمندان کشورمان از جمله میناکاری، خاتم‌کاری و فیروزه کوبی به نمایش گذاشته شد و بیشتر تلاش گردید تا عکس ها و پوسترهایی از کشورمان به ویژه شهرهایی که در مسیر جاده ابریشم قرار دارند و متناسب با موضوع مراسم و کنفرانس باشند در معرض دید علاقمندان قرار بگیرد.

آقاي رشید مردوف، وزير امور خارجه ترکمنستان از غرفه صنايع دستي و عکس و پوستر ايران بازديد كرد و سفیر کشورمان با اهدای دو نسخه کتاب با موضوع ایران درباره مسیر شهرهای ایران که در جاده ابریشم واقع شده اند و اجلاس هایی که در این خصوص در ایران برگزار شده است، توضیحات و نکات لازم را ارائه نمود.

سپس جشن مذکور در سالن کنفرانس دانشکده روابط ین‏‌الملل ترکمنستان با قرائت پیام تبریک «قربانقلی بردی‏‏محمداف» رئیس جمهور ترکمنستان ادامه یافت. در پيام رئيس جمهور تركمنستان به سياست خارجي كشور تركمنستان براي بازسازي جاده ابريشم كبير و تحكيم صلح و ثبات و امنيت در منطقه و جهان و همچنین رشد و توسعه همكاري‌هاي اقتصادي، فرهنگي و اجتماعي اشاره گردیده است.

سپس وزير امور خارجه  تركمنستان و پنج  تن از سفرا سخنرانی كردند. جناب آقای دکتر احمدی، سفیر ج.ا.ایران در ترکمنستان ضمن تحسین رئیس جمهور ترکمنستان در نامگذاری سال 2018 به عنوان سال «ترکمنستان، قلب جاده ابریشم» و تقدیر و تشکر از مسئولین وزارت امور خارجه در برنامه ریزی و سازماندهی کنفرانس بین المللی تحت عنوان «دیپلماسی جاده ابریشم: دستاورد صلح، دوستی و همکاری» گفت: جاده ابریشم به عنوان جاده قدیمی و پل ارتباطی بین کشورهای آسیا، اروپا و آفریقا طی دو هزار سال گذشته برای تبادلات مادی و تمدنی شرق و غرب سهم مهمی را ادا نموده و مهم ترین شاهراه ارتباطی تاریخی مشترک میان تمدن های کهن گذشته و عاملی در توسعه و پیشرفت کشورها و تبادل فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی بین اقوام و تمدن ها در طول تاریخ بوده است.

وی افزود: جاده ابریشم یک مسیر تاریخی است که در طول قرنهای متمادی کشورهای منطقه را به هم مرتبط ساخته و حدود 65 کشور دنیا را در آسیا و اروپا دربر می گیرد و در مجموع زندگی 4میلیارد و 400 میلیون نفر که 63 درصد جمعیت کل جهان را شامل می شود، تحت تاثیر خود قرار داده و به طور بالقوه 3 میلیارد نفر جمعیت دنیا را وارد یک بازار تجاری جدید و گسترده خواهند شد.

ایشان گفت: این امر موجب رشد  و توسعه کشورها و باعث تقویت دوستی، صلح و همکاری میان ملت می گردد و ایران و ترکمنستان در یک حوزه تمدنی مشترک قرار دارد و می توانند به عنوان مکمل همدیگر و در جاده بزرگ ابریشم ایفای نقش نمایند.

ایشان تصریح کرد: ایران در میان کشورهای واقع شده در مسیر جاده ابریشم به دلیل احراز دو ویژگی منحصر به فرد موقعیت ژئوپلتیک و استراتژیک و منابع انرژی فراوان، عامل موثری در احیای جاده ابریشم تلقی می شود و می تواند نقش مثبت و سازنده ای را در توسعه ارتباطات و مناسبات دوستانه و همکاری میان کشورهای آسیایی به خصوص کشورهای محصور در خشکی آسیای مرکزی و قفقاز برای دسترسی به خلیج فارس و آبهای آزاد از طریق مسیرهای زمینی، هوایی و دریایی ایفا نماید.

سفیر کشورمان تاکید کرد: آنچه مهم است همکاری و هم افزایی کشورهایی است که در مسیر تاریخی جاده ابریشم قرار دارند و می توانند در وضعیت فعلی جهان تاثیرگذار باشند. کشور ترکمنستان با سابقه کهن تاریخی و تمدنی خود قلب جاده ابریشم است که با سیاست های خردمندانه و تدابیر هوشمندانه جناب آقای قربانقلی بردی محمداف، رئیس جمهور محترم ترکمنستان نقشی سازنده در منطقه آسیای مرکزی ایفا می نماید و با احیای جاده قدیم ابریشم بار دیگر توانمندی خود را به نمایش گذاشته و با اتخاذ و پیروی از سیاست بی طرفی در تقویت صلح، امنیت و توسعه پایدار و همکاری با کشورهای منطقه گام بردارد.

 


٠٩:٥٦ - 1396/11/29    /    شماره : ٦٩٩٣٥٥    /    تعداد نمایش : ٩٤


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: