نظرسنجی
نظرسنجي غير فعال مي باشد
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 392506
 بازدید امروز : 22
 کل بازدید : 723887
 بازدیدکنندگان آنلاين : 14
 زمان بازدید : 1.3594
اخبار > دکتر محمدجواد ابوالقاسمی مقاله خود را با عنوان «ريشه هاي باستاني هنر موسيقي در ايران كهن» ارائه داد


  چاپ        ارسال به دوست

در نشست نقش هنر در فولکلور ادبی و هنر موسیقی؛

دکتر محمدجواد ابوالقاسمی مقاله خود را با عنوان «ريشه هاي باستاني هنر موسيقي در ايران كهن» ارائه داد

 در نشست نقش هنر در فولکلور ادبی و هنر موسیقی که بعد از ظهر روز چهارشنبه مورخ 97/1/29 در محل موزه ملی برگزار شد دکتر محمدجواد ابوالقاسمی مقاله خود را با عنوان «ريشه هاي باستاني هنر موسيقي در ايران كهن» ارائه داد که مشروح آن در پی می آید:

موسیقی زبان حال بشر و نمودار احساسات و اندیشه‌‌هائی است که بصورت آهنگهای موزون و دلنواز،جلوه مینماید. موسيقي به عنوان پاره اي از فرهنگ هر ملتي از جهان بيني و نوع نگرش آنان به جهان اثر مي پذيرد. شرايط جغرافيايي و نوع زندگي مردم هر زمان، عواملی است  که بر روحیات و معنویات مردم اثر مستقيم دارد، نیازمندی های زندگی، سابقه‌های تاریخی و پیشرفت فرهنگ و حتی دین، در موسیقی اقوام و ملل تأثیر گذاشته، و از همین جهت است که موسیقی کشورها و طوائف با یکدیگر اختلاف دارند.

درباره تاريخ موسيقي و ريشه هاي باستاني آن در تمدن هاي گذشته و ملت هاي مختلف سخن هاي فراواني گفته شده است كه در اين مقاله فقط اشاره اي به سابقه هنر موسيقي در ايران كهن خواهد شد

ایرانیان از همان دورانی که با سایر هم نژادان خود یعنی طوائف آریائی در آغوش دشت و دمن بسر میبردند با نغمه‌های جانبخش موسیقی و خواندن سرود و عبارات منظوم آشنا بوده اند

وجود قطعات مسجَّع و منظومی در ریگ ودا و اوستا، دو اثر دینی و ادبی کهن آریای هند و ایران و موسیقی و رقص رایج در میان هندیان که از تشریفات مذهبی آنان بوده است، بخوبی وجود و اهمیت این هنر را در قبائل آریائی نمودار میسازد.

از تاریخ موسیقی ایران در ادوار خیلی دور و حتی در دوره هخامنشی و اشکانی هرچند گرارش هاي فراواني وجود دارد و در شاهنامه فردوسي و ديگر اسناد اشاره هاي فراواني شده است ولي اين اطلاعات کافی نيست و تاريخ موسيقي وريشه هاي آن همچنان از نظر اسناد تاريخي تاریک و مبهم مانده است  ولي برخي اسناد باستان شناسي وجود دارد كه سابقه هنر موسيقي و ريشه هاي آن را در ايران باستان و اساطيري به بيش از 5 هزار سال نشان مي دهد.

در ميان اسناد به دست آمده، يك سند بسيار مهم، كه قدیمی ترین سند موسیقی تاریخی ایران است؛ در تپه های باستانی چغامیش خوزستان كه در جنوب ايران واقع شده به دست آمده است. 

در کاوش‌هایی که از سال ۱۹۶۱ تا ۱۹۶۶ توسط مؤسسه شرقی دانشگاه شیکاگو انجام گرفت، مُهری به دست آمد که یکی از سندهای مهم تاریخ تکامل موسیقی در تمدن انسان به‌شمار می‌رود. این مهر توسط دو باستان‌شناس از دانشگاه شیکاگو به نام‌های پیناس دلوگاز (pinhas delougaz) و هلن کانتور (Helene Kantor)کشف و در گزارش کاوش آنها معرفی شد.

 

 

در این گزارش آمده‌است:

«این تصاویر با توجه به ارزشی که از نظر هنری و آگاهی ما نسبت به زندگی این دوران دارند از ارزشهای والایی برخوردارند و به راستی نخستین یافته‌های بشری هستند که ارزش جهانی دارند. یکی از این نمونه‌ها، نخستین سندی است که بشر از موسیقی به شکل سازمان یافته دارد. دراین تصویر گروهی نوازنده نشان داده می‌شوند که در حقیقت پیشرو و نخستین شکل ارکسترهای امروزی را مجسم می‌کند. دراین تصویر چنگ بزرگی مشاهده می‌شود که در پشت سر آن نیمرخ نوازنده‌ای در حال زانو زدن دیده می‌شود. فرد دیگری با دستهای باز در حال طبل زدن به چشم می‌خورد. نوازنده سوم دو آلت شاخ مانند در دست دارد که نشان می‌دهد نوازنده در حال نواختن ساز بادی است که احتمالاً بوق می‌باشد و آن دیگری که در دست دارد ظاهراً نواختنش متفاوت است. نفر چهارم خواننده را در حال آواز خواندن نشان می‌دهد که دستش را زیر گوشش نهاده، این حالت در آواز خوانی مصر باستان مشاهده می‌شود. این شیوه آواز خوانی هنوز در خاورمیانه متداول است؛ بنابراین در این تصویر ارکستری را مشاهده می‌کنیم که سازهای زهی، بادی و کوبه‌ای را دربردارد و خواننده با آن‌ها همکاری می‌کند

 

 

 

 

 

 

 

 

 رك . سلسله  نوشته هاي انی کاظمی · موسیقی در شرق، 1391 وديگر مقاله ها

  چغاميش را بايد نخستين مرکز در ايران دانست که خط و کتاب، اول بار در آنجا ظاهر شده است. این تپه های ارزشمند که گنجینه تمدن های بسیار است به شماره 487 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده اند.

  Delougaz and Kantor, 1996., choga Mish, vol I, oriental Institute publications, Chicago

 

 

 


١٩:٠٤ - 1397/01/29    /    شماره : ٧٠٣٥٤٣    /    تعداد نمایش : ٩٨


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: