نظرسنجی
نظرسنجي غير فعال مي باشد
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 392511
 بازدید امروز : 33
 کل بازدید : 723898
 بازدیدکنندگان آنلاين : 15
 زمان بازدید : 1.4531
اخبار > نشست علمی و آموزشی ایران شناسی با موضوع «توسعه تجارت ایران و ترکمنستان»


  چاپ        ارسال به دوست

نشست علمی و آموزشی ایران شناسی با موضوع «توسعه تجارت ایران و ترکمنستان»

 

نشست علمی و آموزشی با موضوع «توسعه تجارت ایران و ترکمنستان» در چارجوب سلسله نشست های ایران شناسی در محل اتاق ایرانشناسی رایزنی فرهنگی ج.ا.ایران در عشق آباد برگزار شد.

در ابتدا جناب آقای دکتر ابوالقاسمی، رایزن فرهنگی کشورمان به ضرورت معرفی توانمندیهای کشورمان به کشور دوست و برادر ترکمنستان اشاره نمود و هدف از دایر شدن اتاق ایرانشناسی را امکان مطالعه و آشنایی بیشتر مخاطبان با فرهنگ و تمدن ایران زمین خواند.

ایشان ضمن یادآوری مجموعه امکانات و تجهیزات موجود در اتاق ایرانشناسی از همه علاقمندان دعوت نمود تا در این اتاق فکر حضور پرثمر و فعال تری داشته باشند.

سپس جناب آقای مهندس رحمت اله خرمالی، رایزن بازرگانی سفارت ج.ا.ایران در ترکمنستان، ضمن تشکر از هماهنگی به عمل آمده از سوی رایزن فرهنگی ج.ا.ایران در خصوص برگزاری این دوره و ابراز خوشحالی از علاقمندی فارسی آموزان به مباحث تجاری، بر ضرورت تربیت افراد موردنیاز بخش بازرگانی تاکید و اظهار امیدواری کرد فارسی آموزان به عنوان پلی برای توسعه روابط تجاری دو کشور باشند.

وی در ابتدا شاخصهای کلی اقتصادی ایران را معرفی و عنوان کرد که ایران هفدهمین اقتصاد بزرگ جهان در سال گذشته بوده است.

 ایشان همچنین ماموریتهای کلی سازمان توسعه تجارت ایران و تسهیلات ارائه شده از سوی این سازمان را در جهت جذب و پذیرش هیاتهای تجاری جهت بازدید از نمایشگاه های اختصاصی تبیین نمود. سپس شرایط کلی جذب سرمایه گذاری خارجی در ایران را توضیح داد و خاطر نشان ساخت معافیت ها و تسهیلات مالیاتی و گمرکی، ویزا و غیره جهت فعالیت در مناطق آزاد تجاری ایران اعطا می شود.

در ادامه توانمندیهای صادراتی ایران در حوزه محصولات کشاورزی، صنعتی، خودرو، نفت وگاز، کشاورزی و علوم روز برای حاضران معرفی شد.

خرمالی افزود در سال گذشته صادرات ایران به ترکمنستان حدود 418میلیون دلار بوده و عشق آباد شریک اول صادراتی ایران در بین کشورهای مشترک المنافع می باشد. در همین راستا  بالغ بر  40 میلیون دلار سیب زمینی به ترکمنستان صادر نموده است.

وی از برنامه ریزی برای برگزاری پایون ایران در نمایشگاه های ساختمان، انرژی و همچنین برگزاری پانزدهمین نمایشگاه اختصاصی ایران در اسفندماه 1397 خبر داد.

در پایان نشست شرایط فعالیت تجاری و اقتصادی در ترکمنستان نیز برای علاقمندان تشریح گردید که با استقبال و جلب رضایت آنان مواجه بود.

 


١٠:٣٧ - 1397/02/17    /    شماره : ٧٠٤٩٨٩    /    تعداد نمایش : ١١١


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: