نظرسنجی
نظرسنجي غير فعال مي باشد
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 3609
 بازدید امروز : 46
 کل بازدید : 723911
 بازدیدکنندگان آنلاين : 16
 زمان بازدید : 1.0312
پيشينه روابط فرهنگي
 پيشينة روابط فرهنگي:
 
 
اصولاً رابطة فرهنگي بيش از آنكه به اقتضائات زماني و داشتن منافع مشترك در مجامع جهاني كه در روابط سياسي بين دولتها حاكم است وابسته باشد به مشتركات مردمان و شهروندان دو كشور در زمينه هاي نژادي، قومي، زبان و اعتقادات بستگي دارد بر اين اساس از زمانهاي دور بين مردم ساكن تركمنستان و شهروندان ايران مشتركات زيادي وجود دارد اوّلاً در قسمتي از كشور ايران جمع قابل توجهي از تركمنها زندگي مي كنند كه آداب، رسوم، سنتها و علايق مشتركي با برادران و خواهران تركمني تركمنستان دارند ثانياً اكثريت قريب به اتفاق مردم دو كشور مسلمان هستند و به خدا، پيامبرها وحي، قرآن و سنت اعتقاد دارند. ميبنيم كه عليرغم تسلط حدود هفتاد سالة كمونيسم بر جمهوريهاي شوروي سابق از جمله تركمنستان مردم اين كشور هنوز هم اعتقادات ديني خود را حفظ كرده و به خدا و پيامبر وفادار هستند و هيچگونه بي حرمتي و يا مقاومت در مقابل احكام خدا در مردم اين ديار ملاحظه نمي شود از سوئي جمعيّت بسيار زيادي در تركمنستان و ايران به دو زبان تركمني و آذري «تركي» كه قرابت زيادي با هم دارند صحبت مي كنند اين عوامل و عوامل مهم ديگر باعث شده در تمام اعصار و قرون رابطة فرهنگي ميان ساكنين دو كشور برقرار باشد و كساني هم كه سعي كرده اند بين مردم اختلاف ايجاد كنند توفيق چنداني نداشته اند.
با شكستن حصار كمونيسم در جمهوريهاي شوروي سابق و استقلال اين كشور در سال 1991 روابط ايران و اين كشور رو به گسترش نهاد. امضاي قراردادهاي فرهنگي فيمابين رؤساي جمهوري اسلامي ايران و تركمنستان در سال 1371 بدنبال آن مشاركت گروه هاي فرهنگي ايران در مراسم جشن استقلال تركمنستان و كنفرانسهاي علمي تركمنستان همچنين سفر هيأت تاريخدانان تركمنستان به ايران در سال 1374 و سفر وزير فرهنگ و توريسم تركمنستان به تهران، سفر معاون فرهنگي رئيس كابينه وزراء به تهران به مناسبت سالگرد ارتحال حضرت
امام خميني، سفر وزير آموزش و پرورش ملي تركمنستان نمونه هايي از روابط دو جانبه فرهنگي است.
همچنين تأسيس مجتمع آموزشي و رايزني فرهنگي سفارت جمهوري اسلامي ايران در عشق آباد همچنين مبادله برنامه هاي تلويزيوني از مهمترين امور انجام شده در اين دوره مي باشد. رايزني فرهنگي جمهوري اسلامي ايران در عشق آباد در سالهاي اخير فعاليتهاي قابل توجهي داشته است. برگزاري كلاسهاي مستمر آموزش زبان فارسي، ترتيب دادن مراسم و بزرگداشتها ويژه برگزاري كنفرانس علمي مختومقلي فراغي در خرداد ماه 1377 در دانشگاه مختومقلي كه با مشاركت دانشمندان ايراني و تركمنستان برگزار گرديد، همچنين برگزاري كنفرانس علمي ابوسعيد ابوالخير در آذر ماه 1378 از جمله اقدامات اين مركز مي باشد. انتشار يافته هاي تحقيقاتي بويژه در زمينه هاي تاريخ و تمدن مشترك ايران و تركمنستان دامنه فعاليت گسترده اين مركز را نشان مي دهد. از طريق تركمنستان نيز با تشكيل انجمن دوستي تركمنستان – ايران به سرپرستي محمد آيدوغديف و قاسم نوربادف زمينه هاي توسعه مناسبات فرهنگي را فراهم نمود. جمهوري اسلامي ايران نيز موضوع شكل گيري انجمن هاي دوستي تركمنستان و ايران را با علاقمندي دنبال نموده است و پس از اين نيز ادامه خواهد داشت انشا...
 
 كشور ايران به گواهي همه آگاهان و صاحبنظران، از ديرباز تا امروز خاستگاه و جولانگاه يكي از غنيترين و كهنترين تمدنهاي جهان به شماررفته و در دوران چندين هزار ساله تاريخ خود ، همواره در حال گسترش و بالندگي بوده و پايدار و استوار و سرافراز باقي مانده است. آثار بي شمار و درخشان تمدن و فرهنگ ايراني نيز به گونه هاي مختلف در يك منطقه جغرافيايي پهناور نمايان است :
منطقه اي كه در مشرق ، فلات پامير و مرزهاي شرقي افغانستان را در مينوردد و در شمال غربي و مغرب، ماوراي قفقاز و كرانه هاي درياي سياه را دربر مي گيرد و در شمال و شمال شرقي به آن سوي آمودريا و بحر خوارزم و در جنوب ، سرزمين هاي فراسوي سواحل خليج فارس و درياي عمان و درياي سرخ و اقيانوس هند را در خود جاي مي دهد. همچنين تاثير اين فرهنگ و تمدن كه همواره از يكتا پرستي جان و توان گرفته است و نيز نفوذ و حضور فرهنگ و جهانبيني پردامنه پويا و توانمند و پرآوازه ايران اسلامي ، بر فرهنگ و معارف بسياري از اقوام و ملل در ادوار گذشته و هم اكنون ، تاثيري ژرف، گسترده ، چشمگير و زبانزد همگان است.